Основні прояви педагогічної занедбаності:
Вікові особливості педагогічної занедбаності
Педагогічна занедбаність дітей дошкільного віку проявляється у відсутності посидючості та уваги на заняттях, а також в неадекватній / неприйнятній поведінці, коли дитина дошкільного віку може нагрубити вихователю, вдарити тварину тощо. Ознаки педагогічної занедбаності у дошкільному віці:
В молодшому шкільному віці педагогічна занедбаність часто обумовлена дисгармонійним розвитком психологічних властивостей та якостей особистості внаслідок неправильного виховання в сім'ї й недоліків навчання в школі. Соціально і педагогічно занедбані молодші школярі мають ряд особистісних особливостей, зокрема, високий ступінь тривожності та дезадаптації, занижену самооцінку, емоційно-вольову незрілість, недостатню керованість, а також низький соціальний статус, що виявляється в їх неприйнятті однолітками та в конфліктних ситуаціях з батьками, що негативно впливають на особистісний розвиток і соціалізацію дітей.
У підлітковому віці, якщо своєчасно не виявити педагогічну занедбаність і не розпочати корекційну роботу над нею, підлітки перестають відвідувати навчальні заклади, не працюють і ведуть аморальний спосіб життя, наслідком чого є суттєві порушення у сфері спілкування, неприйняття себе як особистості через комплекси, відставання від навчальної програми, а отже – й порушення сфери пізнання. Можлива поява / загострення проявів акцентуацій характеру, деформація ціннісних орієнтацій, соціальних установок, формування девіантної поведінки.
Отже, найчастіше педагогічну занедбаність розглядають як прогалини у знаннях і навичках. Підкреслюючи відмінності між педагогічною занедбаністю та інтелектуальною недостатністю (затримка психічного розвитку), фахівці вважають, що перша обмежується сферою знань і вмінь та не поширюється на якість інтелектуальної діяльності, друга визначається негативними якісними характеристиками інтелектуальної діяльності, а брак знань і навичок стає наслідком цього недоліку. Насправді між цими двома станами існує складний взаємозв'язок. Педагогічна занедбаність –– це насамперед збіднення та обмеження діяльності за наявності можливостей розвитку. Таким чином, педагогічна занедбаність не є чимось зовнішнім у формуванні дитячої психіки, а виступає її негативним фактором, який за несприятливих обставин призводить до інтелектуальної недостатності, а отже – до затримки психічного розвитку.
Що робити при виявлені ознак педагогічної занедбаності дитини в процесі слідчих (розшукових) та процесуальних дій
В підготовці до слідчих (розшукових) та в процесуальних діях слід приділити ретельну увагу збору інформації про сімейну історію дитини та відвідування нею освітнього закладу. За відсутності такої можливості з’ясувати це під час комунікації з нею, сприймаючи її як передовсім як особистість, незалежно від рис характеру та імовірних негативних відгуків або упередженого ставлення представників слідства. Наприклад: «Та він до нас у відділок ходить частіше ніж до школи», «Невдовзі 18 років, ніхто з ним панькатися не буде», «Мати каже, що донька вже давно некерована, з нею завжди купа проблем», «З ним і так все ясно, у 8-му класі навіть прізвища класного керівника не знає. Зараз швидко допитаємо…» і подібне. Вкрай важливо актуалізувати свої знання з вікової психології, беручи до уваги, що є біологічний і психологічний вік, та відповідно вибудовувати комунікацію з дитиною, формулюючи запитання й використовуючи допоміжний інструментарій: картки із зображенням емоцій, кольорів, пори року, фігур тощо; канцелярське приладдя, іграшки, схематичний малюнок силуету людини, інше.
Готуючи висновок, слід обґрунтувати виявлені критерії педагогічної занедбаності та надати рекомендації працівникам правоохоронних органів, які сприяли би розвиткові дитини.
Використані джерела
1. Артемчук О. Педагогічна занедбаність та її причини. URL: http://surl.li/fgvzwn (дата звернення: 01.11.2024).2. Бондаренко Х., Коновальчук І. Особливості роботи вчителя початкових класів з педагогічно занедбаними дітьми. Майстерність комунікації у мистецькій і професійній освіті: збірник наукових праць / за заг. редакцією Н. Є. Колесник, О. М. Піддубної, О. М. Марущак. Житомир: ФО-П «Н. М. Левковець», 2020. У 2-х ч. Ч. ІІ. С. 139––141.3. Довідник діагностичних критеріїв DSM-5 від Американської психіатричної асоціації / пер. з англ. О. Лисак, М. Прокопович; наук. ред. В. Горбунової, Л. Засєкіної, О. Плевачук. Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2023. 536 с.4. Кас’яненко О., Барна Х. Особливості роботи з педагогічно занедбаними дітьми старшого дошкільного віку. Актуальнi питання гуманiтарних наук. Вип 43, том 2, 2021. С. 173––179.5. Методичні рекомендації вчителям загальноосвітніх навчальних закладів щодо організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Суми: РВВ СОІППО, 2013. 64 с.6. Ткаченко Н. В. Системний підхід до подолання проблеми педагогічної занедбаності в процесі навчання молодшого школяра. Теорія і практика сучасної психології. 2010, випуск 1. С. 68––72.
Козлова А., Партицька В.