Про Реєстр психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні / міжрегіональні центри з надання безоплатної правничої допомоги

Що таке Реєстр психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей?

Реєстр психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей (далі Реєстр психологів) – це база даних, в якій містяться відомості про психологів, що можуть залучатися у випадках, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а також коли участь психолога відповідає найкращим інтересам дитини.

Для чого створено Реєстр психологів?

Функціонування Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей (бази даних), значно полегшить пошук необхідного спеціаліста у регіонах та забезпечить можливість опитування дитини поліцейськими підрозділів превентивної діяльності, проведення процесуальних дій за участю дитини ефективно та у розумні строки, що у цілому покращить стан розслідування кримінальних проваджень щодо дітей або за участю дітей.

Залучення психолога, який спеціально підготовлений та готовий залучатися до роботи з дитиною певного віку та певної категорії в межах кримінального провадження, дозволить уникнути повторної травматизації дитини в ході процесуальних дій, захистити її права, забезпечити найкращі інтереси, а також сприятиме застосуванню підходів правосуддя, дружнього до дитини, на національному рівні.

Чим регламентовано залучення психологів Реєстру?

Пілотний проєкт ініційовано Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Міністерством юстиції України, Громадською організацією «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, на виконання Національної стратегії реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1027-р.
Проєкт було опрацьовано та наразі він реалізується відповідно до Порядку реалізації пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні / міжрегіональні центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги (далі – Порядок), що затверджений Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора від 07 лютого 2023 року №493/5/67/32.
Офіційно проєкт розпочався 02 жовтня 2023 року.
Наразі пілотний проєкт впроваджується у Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Одеській та Чернігівській областях та у місті Києві. 

Хто може залучати психологів Реєстру?

Залучати психолога з Реєстру у пілотних регіонах зможуть слідчі, дізнавачі, прокурори, слідчі судді, суд через регіональні / міжрегіональні центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги (далі – центри) у робочий, позаробочий час, вихідні та святкові дні на підставі письмового запиту про залучення психолога за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку).
Запит про залучення психолога направляється на адресу електронної пошти через центри: ● Дніпропетровська область – au.pd.dialagel%40redro● Житомирська – au.tz.dialagel%40redro● Київська область – au.veik.dialagel%40redro● м. Київ – au.veik.dialagel%40viyk.redro● Одеська область – au.do.dialagel%40redro● Чернігівська область – au.nc.dialagel%40redro● Івано-Франківська – au.fi.dialagel%40redro ● Львівська область – au.vivl.dialagel%40redro
Відповідний центр упродовж одного робочого дня з дня отримання запиту про залучення психолога визначає психолога з Реєстру та видає йому доручення для участі психолога у слідчих (розшукових) процесуальних діях у кримінальному провадженні за участю малолітніх, неповнолітніх осіб. Протягом п’яти робочих днів з дня такої участі психолог звітує до відповідного центру про виконання доручення. 

Де розміщені відомості про психологів Реєстру?

Пілотним проєктом передбачено, що відомості про психологів містяться у відповідному Реєстрі психологів, який формується та ведеться Координаційним центром з надання правничої допомоги у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
За результатами відповідного конкурсу з відбору психологів наразі до Реєстру включено 112 психологів. 

Як здійснюється відбір психологів для включення до Реєстру психологів?

Відбір психологів, які можуть залучатися до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні / міжрегіональні центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсу, який затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 13.04.2023 № 1326/5.
Для того, щоб стати частиною Реєстру та долучитися до навчання психологу необхідно:

  • icon

    мати диплом про вищу освіту за спеціальністю 053 «Психологія» (бакалавр, магістр)

  • icon

    мати досвід роботи з дітьми

  • ic_request_group

    бути готовим працювати за запитами у межах кримінальних проваджень

  • подати визначений перелік документів, який зазначений у Порядку

  • пройти онлайн-курс з питань допиту, дружнього до дитини, на нашій навчальній платформі ТУТ, схвалений Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, та надати відповідний сертифікат 

  • пройти співбесіду та спеціальне навчання

Інформація щодо наступного конкурсного відбору буде розміщена Координаційним центром з надання безоплатної правничої допомоги на офіційних сторінках!

Чи передбачений супровід діяльності психологів?

Так, психологи, які увійшли до Реєстру, проходять спеціальне навчання за навчальною програмою «Особливості залучення та роль психолога у процесуальних діях за участю дитини в межах кримінального провадження».

Супровід діяльності психологів передбачає організацію та проведення додаткових навчальних тренінгів, вебінарів, супервізій та інтервізій за участю експертів, а також долучення до професійної спільноти у соціальних мережах, де висвітлюються всі заходи з підтримки та підвищення професійних компетенцій психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участі дітей.

В межах пілотного проєкту передбачено оплату послуг психологів за кошти міжнародної технічної допомоги (у межах проєкту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується Громадською організацією «Всеукраїнський громадський Центр “Волонтер”, за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні).