Як підтримати дитину, яка зазнала насильстварекомендації для батьків / осіб, які їх замінюють

Як реагувати на інформацію про те, що дитина зазнала насильства

Одним із найважливіших чинників впливу на дитину, яка зазнала насильства, є реакція найближчого оточення. Від такої реакції залежатиме, як дитина сприйматиме події, що з нею сталися, себе, інших та оточення в цілому, так як відбуватиметься процес її відновлення.
Отож, дорослим важливо мобілізувати усі сили на підтримку дитини та допомогу собі для накопичення ресурсу піклування про себе й родину.
Для цього варто пам’ятати про таке:
1. Ви не винні в тому, що сталося. Винна особа, яка вчинила насильство.2. Ви не самотні. Є багато фахівців, які можуть допомогти вам та вашій дитині впоратися із ситуацією, що вкрай важливо у перший, найгостріший період. Це – працівники правоохоронних органів, медичні працівники та психологи.3. Батьки та інші близькі дорослі – це опора для дитини в її відновленні.4. Тривожний стан батьків та дорослих із найближчого оточення непокоїть дітей частіше, аніж їх власний. 5. Відповідно до законодавства відповідальність батьків полягає у вчасному повідомленні правоохоронним органам про те, що сталося.
Як підтримати дитину:
● Скажіть дитині, що вона не винна у тому, що сталося. Від неї, її поведінки, вигляду, реакції тощо дії кривдника не залежали. Розмовляйте з дитиною спокійно та щиро – це формує довіру. Розкажіть, що й навіщо відбуватиметься далі (огляд лікарями, спілкування з працівниками поліції для проведення допиту / опитування тощо). Діти, яким цього не пояснюють, більш боязкі, а їхні думки – про найгірше. Заохочуйте дитину до запитань і уточнюйте, чи зрозуміла дитина, про що ви їй говорили.

Більше про підготовку дитини до проведення допиту / опитування можна дізнатися за посиланням ТУТ

 Постійно нагадуйте дитині, що вона може завжди ділитися з вами своїми думками й почуттями, а також обговорювати будь-які питання з іншими членами сім’ї, вчителями, медпрацівниками, іншими фахівцями. Зрозумілою для дитини мовою розкажіть, як відбуватиметься розслідування, та що особисто робитимете задля її захисту. Дозуйте інформацію. Уникайте деталей та зайвих подробиць. За потреби згодом розповісте більше. Ви можете не знати відповідей на всі запитання дитини, і це – нормально. Надважливо – бути поруч і підтримувати її. Обговорюйте разом думки та почуття. Підтримуйте постійний контакт із дитиною. Щирі розмови та можливість висловитися допомагають їй подолати страхи. Знайдіть способи відволікання від ситуації, що сталася: малюйте, ведіть щоденник, оберіть нове захоплення тощо. Підтримуйте звичний режим дитини. Не фокусуйте зайвої уваги на тому, що з нею сталося, а тим більше – на процесі розслідування. Це сприятиме відновленню. Заохочуйте дитину до фізичної активності. Це знизить рівень її напруги. Відслідковуйте негативні установки та висловлювання дитини про себе.. Дайте їй можливість проговорити, чому вона так вважає. Намагайтеся переключити її на позитивні думки. Наголошуйте на тому, що їй добре вдається. Своїми діями і словами завжди нагадуйте, що ви – поруч.  Дорослі – приклад для наслідування, тому ваше реагування на ситуації та поміч дитині суттєво впливатимуть на її готовність діяти заради успіхів. Чим більш позитиву у вас – тим нижче рівень тривожності у дитини. Якщо в дитини виникають проблеми або труднощі, з якими не вдається впоратися самотужки, звертайтеся по допомогу до психологів та інших фахівців.